امروز ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۵:۰۵
حسن غفاری در گفتگو با صبا:

همه ما بیکار و آسیب‌دیده شده‌ایم/ تعریفِ سیاسی از فرهنگ

حسن غفاری هنرمند عکاس به تشریح وضعیت این روزهای عکاسان، جدیدترین فعالیت خود و فرهنگی که به اشتباه تعریف می شود، پرداخت.

حسن غفاری عکاس با تشریح وضعیت این روزهای عکاسان و جدیدترین فعالیت های خود به خبرنگار حوزه تجسمی خبرگزاری صبا گفت: متاسفانه به دلیل بلاتکلیفی که نسبت به آینده و وضعیت ویروس کرونا دیده می شود هیچگونه ثبات و پایداری برای انجام پروژه و کار نیست. عملا معیشت، تولید و کار بسیاری از بچه های فرهنگی و هنری جامعه ما کاربردی است، هنر کاربردی هم سفارشی، جشنواره ای، همایشی پیش می رود که همه این ها تعطیل شده است به تبع تا این ها نباشد اندک رونق هنری هم وجود نخواهد داشت.

او افزود: جدای از این ها، عکاسی مردم‌نگاری که من انجام می دهم که نیاز به حضور، تماس و رویارویی مستقیم با انسان و زندگی آن ها دارد و با محدودیتی که به واسطه کرونا بوجود آمده تعطیل شده است و اگر من بخواهم بدون در نظر گرفتن محدودیت ها کارم را پیش ببرم به فرهنگ و هنر و بهداشت و سلامت جامعه بی حرمتی کرده ام پس مجبورم از راه دور عکاسی کنم که به طور قطع ظرافت و بیان قوی موضوعی ندارد. می‌توانیم به جرات بگوییم همه ما بیکار و آسیب دیده این وضعیت هستیم در نتیجه امرار معاشی هم وجود ندارد.

این هنرمند عکاس درباره عکاسی در کرونا و با این سوژه نیز توضیح داد: برخی از همکاران من از روز اول خودشان را درگیر عکاسی کرونا کرده و از تمام جزییات آن عکسبرداری کردند و همه شاهد هستیم تصویرهای ماندگار و ارزشمندی تولید شد که به یادگار خواهد ماند ولی من به شخصه به جز عکاسی فضای اطرافم کار دیگری نکردم.

وی بیان کرد: همان حلقه نزدیک و دایره خانواده، محله، فامیل، منطقه، سکونتگاه خود، راه پله، پنجره و… پر از پتانسیل و جاذبه بصری برای عکاسی است و این حداقل کاری است که می توان انجام داد. هرچند خیلی ها رعایت نمی کنند و به عنوان نمونه مراسم عروسی برگزار می کنند.

غفاری در پایان عنوان کرد: در برهه ای که طبق آمار پزشکان شاهد سیر صعودی شیوع بیماری کرونا هستیم کسانی به بهانه های مختلف از عزا گرفته تا عروسی به دنبال برپایی مراسم هستند و رعایت اصول بهداشتی را نمی کنند. به نظر می رسد اینها اهداف سیاسی را دنبال می کنند و در این مسیر سلامت مردم و جامعه قربانی می شود.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است