امروز ۵ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۰۸
مهدی غبرایی در گفتگو با صبا:

موراکامی مرا رها نمی‌کند/ ترجمه کتابی ۹۰۰ صفحه‌ای از نویسنده ژاپنی

مهدی غبرایی از انتشار ترجمه رمان سه جلدی «1Q84» نوشته هاروکی موراکامی تا پایان رمضان و آغاز ترجمه رمان تازه ای از این نویسنده ژاپنی خبر داد.

انتشار دو کتاب تازه از غبرایی/ مرا رها نمی کندمهدی غبرایی در گفتگو با خبرنگار صبا درباره کتاب های تازه ای که در دست ترجمه دارد، بیان کرد: رمان سه جلدی «۱Q84»  تا پایان ماه مبارک رمضان از سوی نشر نیکا وابسته به انتشارات جیحون منتشر می شود.  این رمان، داستان عاشقانه و باورنکردنی دو نوجوان است که سال ها همدیگر را گم می کنند و هر کدام وارد وادی متفاوتی می شوند. دختر مربی تربیت اندام و پسر معلم می شود و بعد از سال ها ماجراهای پیچیده در فرقه های مذهبی که با هم و با حکومت درگیرند، داستان پرکشش آنها دنبال می شود.

وی از ترجمه تازه ای از آثار موراکامی خبر داد و گفت: موراکامی مرا رها نمی کند؛ تاکنون حدود ۱۱ عنوان کتاب از این نویسنده را به فارسی ترجمه کرده ام و بیشترین تعداد ترجمه هایم از میان آثار این نویسنده بوده است. هم اکنون نیز در حال ترجمه رمان دیگری از این نویسنده با عنوان «قتل فرمانده» هستم که ترجمه جلد اول آن به پایان رسیده است و ترجمه جلد دوم را آغاز کرده ام.
مترجم آثار موراکامی ادامه داد: عنوان انگلیسی رمان
«killing commendatore» است و در حال حاضر اسمش را «قتل فرمانده» انتخاب کرده ام که ممکن است تغییر کند و اسم آن را مطابق کتاب، «قتل کامنداتوره» برگزینم.
مترجم کتاب «بادبادک باز» توضیح داد: اسم کامنداتوره برگرفته از نام یکی از اپراهای موتزارت است که در این اپرا کامنداتوره به وسیله دو نوجوان به قتل می رسد.
غبرایی همچنین عنوان کرد: این کتاب شامل دو جلد و حدود ۹۰۰ صفحه با ترجمه فارسی است و برای انتشار آن با نشر «افق» قرارداد بسته ام.
از این مترجم به تازگی رمانی از مو یان نویسنده چینی با عنوان «طاقت زندگی و مرگم نیست»، ترجمه و از سوی نشر ثالث منتشر شده است که غبرایی در پایان درباره این رمان توضیح داد: این رمان، برنده جایزه ادبی نوبل در سال ۲۰۱۲ است که داستان آن از سال ۱۹۵۰ میلادی تا ۲۰۰۰ را در بر می گیرد. این رمان، داستان خانواده بزرگی را روایت می کند که خرده مالک هستند و بعد از مصادره زمین و کشتن مالک آن، روحشان در قالب جانوران خانگی مختلفی حلول می کند و به این ترتیب شاهد زندگی خانواده و مردم کشورشان در طول یک قرن هستند. مو یان تاریخ کشورش را در این داستان در قالب داستانی طنزآمیز روایت می کند که در انتهای کتاب به تراژدی می انجامد.
فاطمه حامدی خواه

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است