امروز ۴ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۵۶
فرشاد آذرنیا در گفتگو با صبا:

«پسرعموها» به جنگ دشمن رفتند/ دستِ پُر رادیو نمایش در رمضان

فرشاد آذرنیا تهیه کننده چند نمایش رادیویی که به مناسبت ماه رمضان از رادیو نمایش پخش می شود درباره این نمایش ها و ویژگی های آن ها توضیحاتی را ارایه داد.

آشنایی با مراسم های خاص ماه رمضان در شهرهای ایران/ یار هفتم در راه رادیو نمایش

فرشاد آذرنیا تهیه کننده سریال «ماه بیکران» که از رادیو نمایش پخش می شود در گفتگو با خبرنگار صبا درباره ویژگی های این مجموعه رادیویی توضیح داد: «ماه بیکران» نمایش رسوم خاصی است که در برخی شهرستان های ایران در ماه رمضان وجود دارد و همچنین ریشه این رسوم را و اینکه چگونه آغاز شده اند نشان می دهد.
وی با اشاره به اینکه اتفاقاتی نزدیک و یا در خود ماه رمضان می افتد که بهانه ای برای انتخاب سوژه نمایش ها در شهرهای مختلف ایران می شود، بیان کرد: به عنوان مثال داستان زندگی پسری را روایت می کنیم که می خواهد پس از سال ها والدین خود را ببیند و یا پدری که مریض می شود و از فرزندان خود خواهش می کند دور هم جمع شوند. همچنین ممکن است رسوم خاص یک منطقه را به این شکل روایت کنیم که یک توریست به یکی از شهرهای ایران می رود و با رسوم آنجا آشنا می شود و یا از زبان بزرگان مطالبی درباره رسم و رسوم یک منطقه برای کسانی که اینگونه مراسم از یادشان رفته است، بیان می شود.
تهیه کننده «ماه بیکران» با بیان اینکه این مجموعه نمایشی ۳۰ قسمت است و هر قسمت موضوعی مستقل دارد، گفت: حدود ۳۰ شهر ایران که مراسم خاصی در ماه رمضان دارند در این سریال بررسی می شود، اما به دلیل فرصت کم ۲۳ شهر ایران توسط بنده و ۷ شهر باقی مانده را طیبه محمدعلی تهیه کرد.
وی درباره یکی از مراسم خاص در ماه رمضان عنوان کرد: مراسم کلیدزنی در سحرهای ماه رمضان در شهر کرمان انجام می گیرد که با کلید به در خانه ها می زنند که کسی خواب نماند. در واقع «ماه بیکران» اطلاعات خوبی به شنوندگان می دهد و یادآوری می کند که در گذشته مراسم خاصی در ماه رمضان اجرا می شده که الان نیست.
آذرنیا که نمایش «پسرعموها» را نیز در رادیو نمایش دارد درباره این برنامه مطرح کرد: «پسرعموها» در ۱۵ قسمت تهیه شده که قرار است نیمه اول ماه رمضان پخش شود. موضوع سریال درباره دو پسر عمو است که از کودکی با هم جروبحث داشتند ولی در زمان دفاع مقدس که با هم به منطقه جنگی می روند، سعی می کنند با کمک هم نقشه های دشمن را خنثی کنند.
وی ادامه داد: یکی از پسرها غواص قابل و دیگری باهوش است و از بهم خوردن گیاهان داخل مرداب می تواند نیروهای دشمن را شناسایی کند.
تهیه کننده نمایش «پسرعموها» با اشاره به اینکه برای ماه رمضان چهار سری کار ضبط کرده است، تصریح کرد: «کاپیتان محل» عنوان سومین نمایش ۱۵ قسمتی است که در نیمه اول ماه رمضان از رادیو نمایش پخش می شود. موضوع نمایش درباره بچه های محله ای است که به دلیل نداشتن مربی نمی توانند وارد جام فوتسالی که قرار است در ماه رمضان برگزار شود، بشوند و شخصی نیز مربیگری بچه ها را قبول نمی کند تا اینکه امام جماعت مسجد آن محل با قبول مربیگری بچه ها مورد تمسخر افراد محله واقع می شود اما او با این کار خود بچه ها را در مسجد محل جمع می کند.
آذرنیا همچنین درباره نمایش «یار هفتم» به کارگردانی بهرام سروری نژاد و تهیه کنندگی فرشاد آذرنیا که قرار است در نیمه دوم ماه رمضان از رادیو نمایش پخش شود، بیان کرد: «یار هفتم» با موضوع مشکلات اعضای تیم کبدی بانوان که قهرمان آسیا شده اند به صورت نمایش درآمده است. البته این مشکلات صورت واقعی نداشته و خیالی هستند.

تهیه کننده «ماه بیکران» در پایان با اشاره به اینکه یکی از نقاط قوت رادیو سرعت است، توضیح داد: رادیو رسانه ای است که فقط شنیده می شود ولی به جای آن سرعت دارد. رمان یا قصه ای برای آنکه به صورت فیلم و یا تئاتر دربیاید مدتی طول می کشد اما در رادیو ظرف ۲ هفته می تواند به صورت نمایش روی آنتن  برود.

«پسرعموها» به تهیه کنندگی فرشاد آذرنیا، کارگردانی محمد پورحسن، صدابرداری علی حاجی نوروزی و افکتوری محمدرضا قبادی فر هر روز ساعت ۱۳:۱۵ از رادیو نمایش پخش می شود.
ایوب آقاخانی، مهرداد مهماندوست، عرفان ابراهیمی، محمد شریفی مقدم، عرفان ابراهیمی، احمد گنجی، نورالدین جوادیان، امیر زنده دلان، امین بختیاری، محمدرضا علی ، حمیدرضا یزدانی و تعداد دیگری از هنرمندان اداره کل هنرهای نمایشی رادیو بازیگران نمایش «پسرعموها» هستند.
«ماه بیکران» به نویسندگی حمیدرضا عباسی، کارگردانی مهدی نمینی مقدم، تهیه کنندگی فرشاد آذرنیا، صدابرداری علی اکبر طاهری و افکتوری محمدرضا قبادی فر هر روز ساعت ۱۱:۱۵ از رادیو نمایش پخش می شود.
در این نمایش احمد گنجی، شمسی صادقی، شیما جان قربان، محمد رضا علی، محمد پورحسن، سیما خوش چشم، نورالدین جوادیان، سینا نیکوکار و تعداد دیگری از بازیگران اداره کل هنرهای نمایشی رادیو به ایفای نقش پرداخته اند.
«کاپیتان محل» به نویسندگی حمیدرضا پورعلی، کارگردانی مینو جبارزاده، تهیه کنندگی فرشاد آذرنیا، گویندگی نوشین حسن زاده و صدابرداری رضا محتشمی هر روز ساعت ۱۳:۴۵ از رادیو نمایش پخش می شود.
در این نمایش بیوک میرزایی، امیر زنده دلان، امین بختیاری، نورالدین جوادیان، مهرداد مهماندوست، محمدرضا قلمبر، محمد پورحسن، علی میلانی، باقر کریم پور، مهدی طهماسبی، ماندانا محسنی، فریده دریامج، اسماعیل بختیاری و تعداد دیگری از هنرمندان به ایفای نقش می پردازند.
سپیده شریعت رضوی

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است