امروز ۶ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۲۳
صبا گزارش می دهد

شهردار ابلاغیه زمین موزه را به درودی اهدا کرد/ دعا کنید تا افتتاح موزه زنده بمانم

آیین واگذاری زمین موزه ایران درودی با حضور شهردار تهران و ایران درودی برگزار شد و پیروز حناچی ابلاغیه واگذاری زمین موزه را به وی اهدا کرد.

شهردار ابلاغیه زمین موزه را به درودی اهدا کرد/ دعا کنید تا افتتاح موزه زنده بمانمبه گزارش خبرنگار صبا، آیین واگذاری زمین موزه ایران درودی و رونمایی از طراحی پلان معماری این موزه، عصر روز سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ماه با حضور پیروز حناچی شهردار تهران، ایران درودی هنرمند نقاش، جهانگیر درویش معمار ورزشگاه تختی و جمعی از هنرمندان و مسئولان شهرداری در محله یوسف آباد برگزار شد.

ایران درودی در این مراسم، سخنانش را با قدردانی از تلاش های شهردار تهران، اعضای شورای شهر و جهانگیر درویش آغاز کرد و گفت: با تلاش مهندس کاظمی کاری که چهار سال به تعویق افتاده بود، در مدت زمان هشت ساعت به انجام رسید و امروز خوشحالم که برای به واقعیت پیوستن این رویا و ساخت این موزه، این همه سال صبوری کردم.

وی با بیان این که داشتن موزه برای شهرها حایز اهمیت است، بیان کرد: داشتن موزه هایی برای گسترش هنر معاصر ایران در کشور ما مهم است و این موزه شروعی برای ساخت این موزه ها خواهد بود.

این نقاش ادامه داد: امیدوارم موزه های دیگری هم در تهران ساخته شود تا ایران ما با سابقه هفت هزار ساله در فرهنگ و تمدن، هنر معاصر خود را نیز به جهانیان نشان دهد.

درودی با بیان این که به عنوان یک زن ایرانی به ملیت خود می بالد، اظهار کرد: امیدوارم لیاقت داشتن نامم را داشته باشم چراکه بابت آن هزینه گرانی پرداخت کرده ام.

وی همچنین یاداوری کرد: سال ۱۳۴۷ زمانی که آثارم در مجلات معتبر دنیا از جمله نیوزویک به چاپ رسید، به فکر ایجاد موزه ای از آثارم در کشور خودم افتادم و از همان زمان هیچ کدام از آثارم را نفروختم و برگزیده های این آثار را برای ملت ایران به یادگار گذاشته ام.

وی تاکید کرد: من ایرانی ام و از اهالی خراسانم، از سرزمین فردوسی آمده ام که از کودکی از او آموختم چو ایران نباشد، تن من مباد. اکنون  آثارم متعلق به مردم ایران است. برای همین هم منزل شخصی ام را در پاریس فروختم و ۱۹۵ اثرم را به ایران بازگرداندم و آن را به بنیادم بخشیدم که ثبت ملی شود و برای ایرانیان باقی بماند.

این هنرمند نقاش با اشاره به طراحی پلان این موزه بیان کرد: از دکتر درویش، فخر هنر معماری ایران که طراحی بنای این موزه را به من هدیه کرده است، سپاسگزارم. امیدوارم این موزه که با عشق ساخته می شود، یادآور بزرگمردان این سرزمین نظیر کوروش کبیر و فردوسی بزرگ مرد شعر فارسی باشد.

وی در پایان از همگان خواست، دعا کنند تا زمان افتتاح موزه زنده باشد و شاهد آغاز به کار موزه با نمایش آثارش و برگزاری اتفاقات دیگر فرهنگی و هنری باشد.

در ادامه این مراسم پیروز حناچی شهردار تهران، ابلاغیه شهرداری تهران را برای واگذاری زمین موزه به ایران درودی اهدا کرد و از پلان طراحی شده موزه رونمایی شد.

پیروز حناچی در ادامه این مراسم در سخنانی با تشکر از همکارانش در مجموعه شهرداری و شورای شهر تهران گفت: خداوند زیباست و زیبایی را دوست دارد. این اتفاق خوب به همت اعضای شورای شهر رخ می دهد و ثروتی به ثروت های شهر اضافه می شود. امروزه فقط ساختمان های بلند و مالهای تجاری ثروت شهر نیستند بلکه ارزش های هنرمندانه،معمارانه و زیبایی شناسانه بر جاذبه های شهرها می افزایند و با خلاقیت شهرها به مقصد تبدیل می شود. همانطور که شهرهای موفق دنیا در این بخش سرمایه گذاری می کنند و موزه ها و گالری ها را در دل خود دارند؛ اماکنی که موتور محرکه اقتصاد شهر تلقی می شوند.

حناچی از درودی برای اهدای آثارش به این موزه تجلیل کرد و گفت: متشکرم که ارزشی به ارزش های این شهر افزودید. اصل کار را شما کردید و ما در مجموعه شهرداری و شورای شهر بستر آن را فراهم کردیم.

وی با بیان این که هر چیز واجد  ارزشی، واجد حفاظت است، ابراز امیدواری کرد که شهر تهران همچنان از زیباترین شهرهای جهان باشد.
شهردار تهران در پایان از جهانگیر درویش طراح پلان این موزه قدردانی کرد که با اهدای طراحی خود این مجموعه را پرآوازه تر خواهد کرد و ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک شاهد افتتاح موزه باشد.
فاطمه حامدی خواه

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است