امروز ۴ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۶:۱۳
مدیر گالری «مژده» در گفتگو با صبا:

اما و اگر اعمال قانون گمرکی برای آثار هنری/ تاثیری بر حذف آثار جعلی ندارد

مدیر گالری مژده اعمال قوانین گمرکی برای ورود و خروج آثار هنری را عاملی دانست که خریداران را از خرید آثار هنری ایران منصرف می کند و مانعی برای ورود و خروج آثار جعلی و بی ارزش نخواهد بود.

انصراف خریداران با اعمال قوانین ورود و خروج آثار هنری/ ورود آثار جعلی به شکل قاچاقمژده طباطبایی مدیر گالری «مژده» درباره اعمال قوانین گمرکی و نیاز به تاییدیه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ورود و خروج آثار هنری به خبرنگار صبا بیان کرد: وقتی اثری برای ورود به داخل کشور نیاز به تاییدیه وزارت ارشاد داشته باشد، عملیات گمرکی شامل حال آن می شود تا بتوان آن را ترخیص کرد، بنابراین احتمالا مسئولان وزارت ارشاد راهکارهایی برای آن در نظر دارند که ما مطلع نیستیم ولی به هر صورت مانع ایجاد می شود.

وی با اشاره به اعمال این قوانین در سالیان گذشته یادآور شد: در سال های گذشته برای خروج آثار، باید مجوزی که روی آن تصویر و مشخصات اثر وجود داشت با مهر و امضای مرکز هنرهای تجسمی وزارت ارشاد دریافت می کردیم و گویا اکنون دوباره این مراحل باید انجام شود.
طباطبایی با بیان این که این قانون در زمینه آثار معاصر قابل اجرا نیست، بیان کرد: اعمال این قانون به ویژه برای ورود آثار، مشکلاتی را برای اهالی هنر به وجود می آورد. هنرمند وقتی زنده است، رفت و آمد به خارج از ایران دارد و ممکن است در خارج از ایران آثاری خلق کند که بخواهد آنها را وارد کشورش کند. به طور مثال بسیاری از هنرمندان به منظور برگزاری نمایشگاه در خارج از ایران و نپرداختن
مبلغ گزاف حمل و نقل آثار، در خارج از ایران آثارشان را خلق می کنند و بعد
از برگزاری نمایشگاه به کشور بازمی گردانند. من فکر می کنم باید درباره آثاری که قدمت دارند، ممنوعیت خروج وجود داشته باشد نه درباره آثار معاصر.

مدیر گالری مژده درباره ممانعت از ورود آثار جعلی و بی ارزش هنری به کشور در قالب رعایت این قانون اظهار کرد: بسیاری از آثار تقلبی در داخل کشور تولید می شود و گروه هایی که آثار جعلی تولید می کنند، عمدتا در داخل کشور فعالند و اگر قرار است جلوی آثار جعلی گرفته شود در همین داخل کشور باید ردیابی و ممانعت از خرید و فروش این آثار صورت بگیرد. آثار کم ارزش هنری نیز که در خارج از ایران تولید می شود از فرودگاه و در تعداد محدود وارد کشور نمی شود بلکه این آثار در قالب صادرات و واردات و با تعداد زیاد از مسیری که سایر آثار قاچاق می شود، وارد کشور می شوند بنابراین فکر می کنم این قوانین مانع ورود و خروج آثار فیک و جعلی نمی شود بلکه باعث می شود که دشواری هایی برای هنرمندان و گالری داران ایجاد شود.

طباطبایی در بخش دیگری از سخنانش به ورود و خروج آثار هنرمندان مقیم خارج از ایران اشاره کرد و افزود: در حال حاضر برخی هنرمندان ایرانی که سال ها مقیم خارج از ایران بوده اند، تصمیم گرفته اند در کشور خودشان بعد از سال ها، نمایشگاه برگزار کنند که من با دو نفر از آنها کار می کنم. این هنرمندان آثارشان را در خارج از ایران خلق می کنند و برای برگزاری نمایشگاه سالی یکی دوبار به ایران می آیند. به هر حال بسیاری از هنرمندان دو سرزمین دارند و در هر دو سرزمین فعالیت هنری دارند که این هنرمندان تاکنون آثارشان را به صورت رولی و خارج از قاب و چارچوب وارد کشور می کردند و حالا برای بررسی و تایید این آثار، مشکلاتی برایشان ایجاد می شود.
مدیر گالری مژده با تاکید بر این که اعمال این قانون باید شامل آثاری با قدمت تاریخی و گرانقیمت باشد، گفت: در این زمینه هم پیش آمده است که برخی افراد قصد دارند میراث خانوادگی خود را از کشور خارج کنند؛ میراثی که از پدرانشان به آنها رسیده و در زمان گذشته کم ارزش بوده و حالا ارزش گزاف پیدا کرده است ولی به هر حال میراث خانوادگی آنهاست و والدین آنها فوت کرده یا مهاجرت کرده اند و می خواهند با خود ببرند. این افراد چه باید بکنند؟
وی در بخش دیگری از سخنانش درباره چگونگی خروج آثار از سوی گالری ها برای برگزاری نمایشگاه در خارج از ایران تصریح کرد: گالری ها هم برای برگزاری نمایشگاه در خارج از ایران از شرکت های حمل ونقل بین المللی استفاده می کنند چراکه تعداد آثار زیاد است و از فرودگاه خارج نمی شود و این شرکت ها خودشان از آثار عکس تهیه می کردند و با تاییدیه گمرک، آثار را خارج می کنند ولی اکنون مشخص نیست برای این دسته از آثار هم باید علاوه بر تاییدیه گمرک، تاییدیه وزارت ارشاد هم گرفته شود یا خیر؟
طباطبایی در پایان تاکید کرد: این قوانین بیشتر برای خریداران آثار هنری مشکلاتی را ایجاد می کند، به هر حال کسی که اثری را به هر قیمتی خریداری کرده، باید بتواند آن را از کشور خارج کند و اگر این دشواری ها را سر راهش مشاهده کند، از خرید آثار هنرمندان ایرانی صرف نظر خواهد کرد و در مجموع باید گفت اعمال این قوانین تنها هنرمندان، گالری داران و خریداران آثار هنری را به زحمت می اندازد.

فاطمه حامدی خواه

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است