امروز ۵ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۵۷
اسماعیل باستانی در گفتگو با صبا:

این روزها فلش مموری رقیب جدی رادیو است/ جزییاتی از چند برنامه

تهیه کننده «سینما تهران»، «تهران من» و «کهکشانی ها» که به صورت زنده از رادیو تهران پخش می شوند، درباره اهداف برنامه ها و بخش های مختلف آنها سخن گفت.

اسماعیل باستانی تهیه کننده یک بخش از برنامه «نقطه سرشب» که به صورت زنده از رادیو تهران پخش می شود در گفتگو با خبرنگار صبا درباره موضوع برنامه توضیح داد: «نقطه سرشب» سلسله برنامه ای است که هرشب با یک موضوع روی آنتن رود. «سینما تهران» عنوان برنامه یکشنبه شب ها با موضوع سینما است که تهیه کنندگی آن را من بر عهده دارم.

به گفته وی، «سینما تهران» به فراخور فیلم هایی که روی پرده سینما و در حال اکران است از کارگردانان و یا تهیه کنندگان دعوت می کند که برای گفتگو درباره فیلمشان به برنامه بیایند. هم چنین درباره حال و هوای سینما ایران در حال حاضر نیز با زبان انتقادی گفتگو می شود.
وی درباره آیتم های مختلف برنامه توضیح داد: با توجه به اینکه ژانر جنگ هنوز هم به طرز شگفت آوری مورد اقبال مخاطبان در سراسر دنیاست یکی از بخش های برنامه درباره سینمای جنگ در جهان است. «روایت های معنادار» عنوان بخش دیگری است که به سراغ فیلم های مفهومی می رود که مخاطب را بیشتر به فکر فرو می برد. با وجود اینکه ژانر معناگرا ساخته خود ما است و در دنیا چیزی با این عنوان نداریم اما در این بخش از فیلم های داخلی و خارجی و کارگردانان آنها صحبت می کنیم. بخش اخبار را نیز محمدصادق لواسانی اجرا می کند.
باستانی با بیان اینکه همه فیلم های در حال اکران حتی اگر اسم کارگردان بزرگی پشت آن باشد ارزش آن را ندارند که درباره آنها گفتگو شود، مطرح کرد: هدف ما این است که درباره فیلمی گفتگو کنیم که قابلیت حرف و مطرح کردن برای مخاطبان را دارد و نقد های مثبتی از آن گرفته باشیم. البته بدین معنا نیست که رسانه مانع می شود، بلکه کاملا سلیقه شخصی تیم برنامه ساز «سینما تهران» است. حتی ممکن است درباره فیلمی گفتگو کنیم که قبلا در سینما اکران شده است و الان در سینمای خانگی در دسترس مخاطبان قرار گرفته باشد.
باستانی که همچنین تهیه کنندگی برنامه عصرگاهی «تهران من» رادیو تهران را برعهده دارد درباره ویژگی های برنامه عنوان کرد: تیم من یک هفته در میان برنامه «تهران من» را که به صورت زنده از رادیو تهران پخش می شود، اجرا می کند. مهم ترین شعار برنامه این است که با مخاطب خود صادق باشد و تمام تلاش خود را می کند که با پخش موسیقی، گفتار طنز و بخش های متنوع برنامه حال شنوندگان رادیو را که در این ساعت عموما پشت ترافیک هستند، خوب کند.
«تهران من» از حرف های درگوشی می گوید
وی با بیان اینکه «تهران من» از آیتم های مختلف با حضور کارشناسان و مهمانان تشکیل شده است، گفت: غزل نهانی کارشناس بخش فرهنگی و هنری است که سعی دارد خبرهایی را که در این حوزه حاشیه ساز شده اند بیان کند. عموما در این بخش حاشیه جذاب تر از متن است. محمدرضا احمدی کارشناس بخش ورزشی است. «حرف های در گوشی» عنوان بخش سیاسی است که بشیر جعفری نیا آن را با مخاطبان درمیان می گذارد. اجرای بخش اقتصادی برعهده مهدی حاجی وند است. کاراکتر «دکتر میثم» را میثم عبدی به صورت طنز اجرا می کند که هدفش نقد عملکرد مسئولان و مردم است.
موسیقی در کهکشان!
این تهیه کننده رادیو درباره دیگر برنامه های خود در رادیو تهران گفت: «بیدار باش تهران» عنوان کلی سلسله برنامه رادیویی است که هرشب به صورت زنده با یک موضوع و تهیه کنندگان مختلف پخش می شود. این برنامه بامداد پنجشنبه با نام «کهکشانی ها» به تهیه کنندگی من روی آنتن می رود. برنامه کاملا وابسته به پخش موسیقی است که فضای تازه ای در رادیو و رسانه محسوب می شود. تمام تلاش عوامل برنامه این است که ساعت کم مخاطب رادیو را زنده کند و بر خلاف تصورات این برنامه شنوندگان بسیار خوبی دارد. به عنوان مثال توانستیم در یکی از شب ها در طول چهار ساعت اجرا ۱۶ هزار پیامک دریافت کنیم که این حجم از استقبال مخاطب در ساعات کم مخاطب رادیو اتفاق هیجان انگیزی است.
تهیه کننده «تهران من» معتقد است برنامه سازی در هر رسانه ای اعم از رادیو و تلویزیون مشکلات و قواعد خاص خود را دارد که بعضی اوقات این قواعد راهبردی و دست و پاگیر است اما برنامه ساز سعی می کند این حاشیه ها و قواعد را بپذیرد.
اتفاقات خوب با نگاه منطقی تر به موسیقی
وی با بیان اینکه رادیو چیزی جز متن و کلام به مفهوم صدا و موسیقی نیست که اگر هر کدام از رادیو گرفته شود از این رسانه چیزی نمی ماند، گفت: در رادیو تهران به همت مدیر شبکه اتفاقی افتاده که در حوزه پخش موسیقی دست ما کمی باز شده است و می توانیم به سلیقه مخاطبان برنامه که به موسیقی علاقه مند هستند احترام بگذاریم.
باستانی در پایان بیان کرد: من به عنوان تهیه کننده رادیو صادقانه می گویم که یکی از رقبای جدی رادیو فلش هایی است که به ضبط ماشین و سیستم های صوتی وصل می شود. من زمانی برنده می شوم که مخاطب برنامه من را بشنود و توجهی به فلش نکند.

برنامه رادیویی «تهران من» کاری از گروه تهران و رویدادها، به تهیه کنندگی اسماعیل باستانی، سردبیری بشیر جعفرنیا و گویندگی امین قاضی هر روز از ساعت ۱۷ روی آنتن شبکه رادیویی تهران می رود.

«نقطه سر شب» برنامه ای است که شنبه تا پنجشنبه هر هفته از ساعت ۲۲ با رویکردی متفاوت پخش می شود. برنامه روزهای یکشنبه ها به تهیه کنندگی اسماعیل باستانی، گویندگی وحید رونقی و کارشناس و منتقد محمدرضا مقدسیان به صورت زنده از رادیو تهران پخش می شود.

«بیدارباش تهران» مجموعه برنامه بامداد رادیو تهران است که هر روز از ساعت ۲ تا ۶ صبح روی آنتن می رود. برنامه بامداد پنجشنبه به تهیه کنندگی اسماعیل باستانی، گویندگی آرمان غفاریان، صدابرداری سعید خلیل نژاد روی آنتن می رود. آرمین محمدتقی نژاد و علیرضا نظاری نیز از دیگر عوامل این برنامه هستند.

سپیده شریعت رضوی

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است