امروز ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۵۴
هادی خانیکی مطرح کرد:

تعطیلی ناگهانی مراکز فرهنگی شُک بزرگی برای جامعه بود/ دگرگونی صنعت نشر و آرشیو

هادی خانیکی معتقد است تعطیلی مراکز فرهنگی و علمی مانند کتابخانه‌ها، سینماها و حتی اماکن مذهبی در روزهای کرونایی به دلیل ناگهانی بودن شُکی را به جامعه و افکار عمومی وارد کرده است.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، هادی خانیکی جامعه شناس و استاد علوم ارتباطات معتقد است شیوع ویروس کرونا صنعت نشر و مدیریت اسناد و صنعت آرشیو را در معرض دگرگونی قرار داده است،

وی با بیان این مطلب، تعطیلی کتابخانه‌ها را شُک بزرگ برای جامعه و افکار عمومی بیان کرد و گفت: تعطیلی ناگهانی مراکز علمی و فرهنگی از جمله کتابخانه‌ها شُک بزرگ برای جامعه بود اما دیجیتال سازی منابع موجب شده است تا از طریق فضای مجازی منابع در دسترس عموم قرار گیرد.

این استاد دانشگاه با اشاره به این مطلب که الزامات دولت الکترونیک سبب شده است بخش عمده‌ای از منابع دیجیتال‌سازی شوند، گفت: پیش از شیوع ویروس کرونا در سطح جهان، یک رقابت نه چندان آرام بین فرهنگ مجازی و فرهنگ کلاسیک (فرهنگ متعارف) وجود داشت که این امر به خوبی در فعالیت رسانه‌ها مشهود است به طوری که شاهد رقابت بین روزنامه‌نگاری کلاسیک و رسانه‌های مجازی هستیم اما مواجهه با ویروس کرونا به این فرآیند شدت داد.

خانیکی درباره تاثیر ویروس کرونا بر فعالیت کتابخانه‌ها و فرآیند کتابخوانی توضیح داد: مطالعه نسخه‌های مجازی کتاب در ایران قبل از شیوع ویروس کرونا آغاز شده بود و در گذشته نیز فایل‌های pdf کتاب‌ها برای بهره‌مندی علاقه‌مندان در سایت‌ها یا شبکه‌های مجازی بارگذاری می‌شد اما با شیوع و گستردگی ویروس کرونا این امر به ناگهان مورد توجه بیشتری قرار گرفت چرا که با توجه بر ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی دستیابی به نسخه‌ها و کتاب‌های کاغذی میسر نشد.

وی تاکید کرد: میزان کتابخوانی را نمی‌توان با شاخص‌های قبلی سنجید، اینکه تیراژ کتاب پایین است به منزله این نیست که میانگین کتابخوانی در کشور عدد کمی دارد چرا که امروزه کتاب از طریق فضای مجازی در دسترس قرار گرفته است.

به گفته خانیکی، تعطیلی مراکز فرهنگی و علمی مانند کتابخانه‌ها، سینماها و حتی اماکن مذهبی در روزهای کرونایی به دلیل ناگهانی بودن شُکی را به جامعه و افکار عمومی وارد کرده است.

این جامعه‌شناس بیان کرد: شرایط فعلی اجبار به یادگیری، اجبار به مطالعه را به دنبال دارد، این امر به این معنی است که باید به سراغ فرآورده‌های فرهنگی رفت در چنین شرایطی صنعت نشر و مدیریت اسناد و صنعت آرشیو تماما در معرض دگرگونی قرار گرفته است.

خانیکی در پایان ضمن با اهمیت دانستن پرداختن به مقوله داده‌ها، انتشارات باز و آموزش باز مطرح کرد: امروزه سایت‌ها به سمت داده‌های باز سوق یافته‌اند به طوری که با ارایه‌های مجازی و آنلاین سروکار داریم.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است