امروز ۶ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۲:۲۷

اگر تصمیم عاجل گرفته نشود تئاتر نخواهیم داشت/ اولین ترکش‌ها به هنر می خورد

غلامرضا منتظری نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، در نشست با هیئت مدیره صنف تماشاخانه‌های خصوصی بر لزوم نقش و سهم هنر و به خصوص تئاتر در ستاد ملی کرونا تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری صبا، نشست هم‌اندیشی مدیران تماشاخانه‌های خصوصی به منظور تشریح مشکلات تماشاخانه‌های خصوصی با حضور غلامرضا منتظری نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس به دعوت پردیس تئاتر شهرزاد برگزار شد.

منتظری با ارج‌گذاری به حضور مدیران تماشاخانه‌های خصوصی و نقش بزرگشان در حمایت از تئاتر، گفت: واقعیت این است که یک رابطه معناداری بین اوقات فراغت و حوادث سیاسی اجتماعی وجود دارد. وقتی جامعه دچار یک سری مشکلات٬ دغدغه‌ها و چالش‌ها می‌شود اوقات فراغت که سینما، تئاتر و موسیقی هم زیر شاخه آن قرار می‌گیرد، از سبد اولویت جامعه هدف به طور طبیعی خارج می‌شود و برای حل این مشکلات باید نوع نگاه متولیان نسبت به حوزه فرهنگ و هنر تغییر کند و ما باید بپذیریم که فرهنگ نماد بالندگی و رشد و توسعه جامعه است ولی در عمل اینگونه نیست و فقط در کلام فرهنگ چنین جایگاهی دارد.

وی افزود: باورم بر این است که در بین عناصر تشکیل دهنده فرهنگ با شکوه‌ترین٬ جذاب‌ترین و تماشایی‌ترین آن هنر است. وقتی هنر را از فرهنگ بگیریم خیلی تماشایی نیست، این اولین نکته‌ای است که ما در کمیسیون فرهنگی به آن می‌پردازیم، اینکه که چه باید کرد که نوع نگاه عوض شود و چون بین منزلت و نوع نگاه رابطه معناداری وجود دارد.

باید نقش و سهم هنر را در ستاد ملی کرونا مشخص کنیم

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس درباره نقش هنر در ستاد ملی کرونا بیان کرد: در کمیسیون فرهنگی بحث تعیین اولویت‌ها را مطرح کردیم و برای نخستین بار است که در کمیسیون فرهنگی این موضوع مطرح می‌شود که ما باید نقش و سهم فرهنگ و هنر را در ستاد ملی کرونا مشخص کنیم و متاسفانه تا امروز از این موضوع غافل بودیم حتی مصوبه کمیسیون شد که ما پیشنهاد بدهیم رییس کمیسیون فرهنگی عضو ستاد ملی کرونا شود و از ظرفیت‌های فرهنگی و هنری برای مدیریت این پروژه استفاده شود و هم اهالی هنر در منابع فراوانی که به کرونا اختصاص پیدا می‌کند نقش و سهم فرهنگ و هنر مشخص شود و اگر در صحن مجلس هم تصویب شود یک روزنه امید است برای دغدغه‌ها و مشکلات هنرمندان در زمان کرونا و بیشتر پسا کرونا که به نظر من جدی‌تر است.

منتظری با اشاره به آسیب هنرمندان و سالن های خصوصی تئاتر عنوان کرد: بحث دیگری که در کمیسیون مطرح شده آسیب‌ها و خسارت‌هایی است که هنرمندان و مدیران تماشاخانه‌های خصوصی در این شرایط می‌بینند. این را فعلا طرح مسئله شده و هنوز کمیسیون وارد شور نشده چون هنوز کمیته‌های تخصصی شکل نگرفته‌اند و روز گذشته محور و خطوط کلی کمیته‌ها مشخص شد و زمانی که کمیته‌ها شکل بگیرند یکی از دغدغه‌های کمیته فرهنگ و هنر و رسانه ما همین مباحث حمایت از هنرمندان خواهد بود چه به شکل عمومی چه به شکل اختصاصی.

وی افزود: این خط کلی بود که خواستیم شما به عنوان اعضای هیات مدیره صنف تماشاخانه‌ها خصوصی در جریان باشید و در ارائه راهکار به متولیان این امر کمک کنید.

تماشاخانه های خصوصی بخش یزرگی از تئاتر ایران هستند

در ادامه این نشست، شاهین چگینی رییس انجمن صنفی تماشاخانه‌های خصوصی ایران درباره وضعیت فعلی تماشاخانه خصوصی و روند فعالیت آن‌ها با توجه به شرایط کرونایی موجود و نبود حمایت از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ما این مسیر را کامل طی کردیم. مجموع صندلی‌های تماشاخانه‌های خصوصی ۲۸۵۶ درسطح تهران است که این یعنی بیش از پنجاه درصد از مجموع صندلی‌های تئاتر و  بیشتر از ظرفیت بخش دولتی.

وی افزود: در تماشاخانه‌های خصوصی ۲۰۰ نفر پرسنل مستقیم وجود دارد که به عنوان کارمند و مسئول فنی با این مجموعه‌ها همکاری می کنند. ۲۴۱۹ هنرمند تنها در یک ماه با تماشاخانه‌های خصوصی درگیری کاری داشتند که به واسطه ویروس کرونا کلیه اجراها تعطیل شد. ما تمام این موارد را اطلاع رسانی کردیم و متذکر شدیم که تماشاخانه‌های خصوصی بخش یزرگی از تئاتر ایران است و تعداد زیادی از هنرمندان به صورت مستقیم و غیر مستقیم با این صنف در ارتباط هستند. با برآورد ریالی خسارات اسفند ماه مشخص است که بعد از چند ماه تعطیلی تماشاخانه‌های خصوصی در چه وضعیتی به لحاظ اقتصادی قرار دارند.

رییس انجمن صنفی تماشاخانه‌های خصوصی ایران درباره وام بلاعوض برای تماشاخانه های زیان دیده توضیح داد: صنف تماشاخانه های ایران ،گزارش میزان خسارت و پیشنهادات لازم به منزل برون رفت از شرایط فعلی را به کمسیون فرهنگی وقت مجلس ارسال کرد و کمسیون فرهنگی به پیوست نامه را به وزیر محترم ارشاد ارسال کردند که در آن به وزیر پیشنهاد دادیم که در اولویت نخست وام بلاعوض برای تماشاخانه های زیان دیده در نظر گرفته شود صرفا به منظور روشن نگه داشتن چراغ سالن‌ها و در اولویت دوم به منظور تداوم کار سالن‌ها پس از بازگشایی اماکن عمومی، وام کم بهره بلند مدت در نظر گرفته شود ولی متاسفانه تا به امروز به هیچکدام از این نامه‌ها پاسخ داده نشده و هیچ اتفاقی هم نیفتاده به غیر از همان یک ظرف آب ژاول که به صنف ما دادند.

تمام تماشاخانه‌های خصوصی  بدهکاری سنگین دارند

محمد دشتگلی مدیر پردیس تئاتر شهرزاد نیز در این باره گفت: ما پروتکل‌ها را رعایت می‌کنیم ولی وضعیت اصلاً مناسب نیست. در حال حاضر تمام تماشاخانه‌ها بدهکاری سنگین دارند و ما امیدواریم با توجه به اینکه آقای منتظری پیش از این مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده‌اند، دلسوزانه در این وادی اقدام کنند.

دشتگلی ادامه داد: در این شرایط دو کلید واژه دلجویی و مساعدت به‌عنوان مطالبه اصلی هنرمندان و مدیران تماشاخانه‌های خصوصی از مسئولان و متولیان امر هنر در بدنه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معاونت امور هنری و اداره کل هنرهای نمایشی به شمار می‌رود. به‌ هرحال آسیب‌ها و زیان‌های مالی در این بین مقوله‌ای خواهد بود که چه در نگاه کوتاه‌مدت و چه در نگاه بلندمدت گریبان گروه‌های نمایشی، تک‌تک هنرمندان و مدیران تماشاخانه‌های خصوصی و دولتی را خواهد گرفت و عبور از این پیچ و بحران بدون هیچ تردیدی تنها با یاری و مساعدت مسئولان بدنه فرهنگ و هنر کشورمان امکان‌پذیر است.

اگر تصمیم ضربتی و عاجل گرفته نشود چیزی به نام تئاتر نخواهیم داشت

مهدی کوهیان رئیس شورای داوری انجمن صنفی تماشاخانه‌های ایران نیز درباره توجه به هنر در زمان وجود بیماری کرونا عنوان کرد: بحث کرونا هنوز به پایان نرسیده، اگر امروز بگویند که کرونا تمام شده در بعضی حوزه‌ها و مثل فرهنگ و هنر حداقل دو سال طول می‌کشد مردم اعتماد بکنند و حاضر شوند که به سالن‌های تئاتر و سینما بیایند و الان زمانی است که باید مثل سلامت از حوزه هنر حراست کنند زیرا فرهنگ و هنر یک امر عمومی است و دولت باید به آن سوبسید بدهد.

وی افزود: از آبان ماه تاکنون کوچکترین نا امنی و بحرانی که در کشور اتفاق افتاده اولین ترکشش را سینما و تئاتر خورده است. وقتی که بالاخره نا امنی در خیابان است مردم اجازه نمی‌دهند فرزندانشان یا خود و خانواده‌شان به سینما و تئاتر بیایند پس ما اول تعطیل می‌شویم. مجموعه این عوامل باعث شده که آینده‌ای بسیار مبهم و افق ناروشنی داشته باشیم و من فکر می‌کنم در سالی که اتفاقا سال جهش تولید نامگذاری شده اولین چیزهایی که با مشکل روبه رو شده تولیدات فرهنگی هنری است.

کوهیان در پایان درباره تصمیم گیری برای تئاتر و سینما در شرایط وجو بیماری کرونا اظهار کرد: اگر در یکی دو ماه آینده یک تصمیم ضربتی و عاجل گرفته نشود من فکر نمی‌کنم در دوسال آینده چیزی به نام تئاتر و سینما در کشور داشته باشیم یعنی افق به قدری مبهم می‌شود که کم کم این نیروها که منتظر ما نمی‌مانند و می‌روند شغل دیگری پیدا می‌کنند و جذب بازار دیگری می‌شوند و یا در حوزه فرهنگ و هنر فرار مغزها را شاهد خواهیم بود. این می‌طلبد که واقعا با یک نگاه بلند و بزرگ٬ روبه جلو شما به عنوان نماینده مردم پیگیری کنید و هم دولت ورود کند و هم نهادهای دیگری که در این زمینه می‌توانند تصمیم گیر باشند.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است