امروز ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۴:۲۹
صداوسیما نظرسنجی کرد؛

تعداد بینندگان تلویزیون افزایش یافت/ شبکه سه جای شبکه یک را گرفت

با اعلام نظرسنجی مرکز تحقیقات رسانه از مخاطبان سیما تعداد مخاطبان تلویزیون در مقایسه با بهار ۹۸، ۳٫۸ درصد رشد داشته و شبکه سه با ۵۱٫۸ درصد مخاطب در رتبه اول شبکه‌ها قرار گرفته است.

به گزارش صبا به نقل از روابط عمومی صداوسیما، براساس اعلام نظرسنجی مرکز تحقیقات رسانه از مخاطبان سیما در بهار امسال، ۸۰٫۲ درصد مردم بیننده برنامه‌های مختلف سیما بوده‌اند که در مقایسه با بهار ۹۸، تعداد بینندگان ۳٫۸ درصد رشد داشته است.

در میان شبکه‌های مختلف، شبکه سه سیما با ۵۱٫۸ درصد مخاطب در رتبه اول شبکه‌ها قرارگرفته و بعد از آن شبکه یک سیما با ۴۹٫۱ درصد، شبکه خبر معاونت سیاسی با ۴۵٫۲ درصد و شبکه آی‌فیلم معاونت برون‌مرزی با ۴۳٫۱ درصد در رتبه‌های دوم تا چهارم قرار دارند.

شبکه خبر معاونت سیاسی با ۱۴٫۴ درصد رشد نسبت به میزان بیننده در فصل بهار ۹۸ در صدر شبکه‌های تلویزیونی از منظر رشد مخاطب قرار گرفت. بعد از شبکه خبر، شبکه‌های مستند، سلامت، قرآن و معارف، نمایش و یک سیما به ترتیب با ۱۰، ۸٫۱، ۷٫۷، ۶٫۶ و ۵٫۱ درصد رشد نسبت به بهار ۹۸ در رتبه‌های دوم تا ششم قرار گرفتند.

بر اساس این نظرسنجی «بینندگان» سیما، به‌طور میانگین سه ساعت و ۳۰ دقیقه پای برنامه‌های تلویزیون نشسته‌اند که این رقم نسبت به بهار سال گذشته هشت دقیقه افزایش داشته است. در بهار ۹۸ میانگین تماشای تلویزیون در بین «بینندگان» دو ساعت و ۲۲ دقیقه بود.

در بهار امسال ۲۵٫۲ درصد بینندگان در شبانه‌روز «پنج ساعت و بیشتر» تلویزیون تماشا کرده‌اند که این آمار نسبت به پارسال ۲٫۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

بر اساس نظرسنجی مرکز تحقیقات صداوسیما، پربیننده‌ترین ساعت در شبانه‌روز برای تماشای تلویزیون در بهار ۹۹ و ۹۸ ساعت ۲۱ تا ۲۲ بوده است، با این تفاوت که در بهار ۹۹ به میزان بینندگان ۸٫۶ درصد افزوده شده است.

بر اساس نتایج به‌دست‌آمده از این نظرسنجی، پربیننده‌ترین ساعات تماشای تلویزیون در فصل بهار به شرح زیر بوده است:

رتبهساعتدرصد بیننده
۱۲۱ تا ۲۲۷۲٫۶
۲۲۲ تا ۲۳۷۱
۳۲۰ تا ۲۱۶۰٫۹

نتیجه نظرسنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی نشان می‌دهد که شبکه‌های سه سیما، یک سیما، خبر معاونت سیاسی، آی‌فیلم معاونت برون‌مرزی و دو سیما بیشترین مخاطب را در فصل بهار داشته‌اند که جزییات آن در جدول زیر ارایه می‌شود:

رتبهشبکهدرصد مخاطب
۱سه سیما۵۱٫۸
۲یک سیما۴۹٫۱
۳خبر معاونت سیاسی۴۵٫۲
۴آی‌فیلم برون‌مرزی۴۳٫۱
۵دو سیما۳۷٫۵
۶نسیم سیما۳۶٫۶
۷مستند سیما۲۹٫۱
۸نمایش سیما۲۷٫۷
۹تماشای سیما۲۶٫۷
۱۰سلامت سیما۲۱٫۴
۱۱قرآن و معارف سیما۲۰٫۲
۱۲پنج سیما۲۰
۱۳ورزش سیما۱۸٫۹
۱۴آموزش سیما۱۴
۱۵چهار سیما۱۰٫۶
۱۶افق۹٫۹

وقتی نظرسنجی مخاطبان سیما در بهار ۹۹ را با نظرسنجی بهار ۹۸ مقایسه می‌کنیم مشخص می‌شود که شبکه خبر معاونت سیاسی و شبکه‌های مستند، سلامت، قرآن و معارف، نمایش و یک سیما بیشترین رشد مخاطب را نسبت به مدت مشابه سال گذشته از آن خود کرده‌اند.

جزییات این نتایج به شرح ذیل ارایه می‌شود:

رتبهشبکهدرصد رشد نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۸
۱خبر معاونت سیاسی۱۴٫۴+
۲مستند سیما۱۰+
۳سلامت سیما۸٫۱+
۴قرآن و معارف سیما۷٫۷+
۵نمایش سیما۶٫۶+
۶یک سیما۵٫۱+
۷پنج سیما و آی‌فیلم برون‌مرزی۴٫۵+
۸آموزش سیما۴٫۱+
۹چهار سیما۳٫۸+
۱۰تماشای سیما۳٫۱+
۱۱افق سیما۲٫۶+
۱۲ورزش سیما۰٫۵+
۱۳نسیم سیما۱٫۷-
۱۴دو سیما۶٫۵-
۱۵سه سیما۱۰٫۵-

نظرسنجی مرکز تحقیقات نشان می‌دهد ۴۹٫۱ درصد بینندگان، بیشترین دلیل‌شان برای تماشای برنامه‌های تلویزیون «سرگرمی و تفریح» بوده است.

بر اساس این نظرسنجی، در میان انواع برنامه‌ها سریال‌ها با ۶۰٫۶ درصد و اخبار با ۵۴ درصد پربیننده‌ترین قالب‌های برنامه‌ای تلویزیونی بوده‌اند.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است