امروز ۴ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۱۲

نامه های عاشقانه لئونارد کوهن ۸۷۶ هزار دلار فروخته شد

مجموعه ای بالغ بر 50 نامه عاشقانه لئونارد کوهن به دلداده اش ماریان ایلن در حراج کریستیز به قیمت 876 هزار دلار فروخته شد.

به گزارش صبا به نقل از بی‌بی‌سی، مجموعه نامه های عاشقانه لئونارد کوهن خواننده و ترانه سرای مشهور کانادایی که برای دلداده و منبع الهامش ماریان ایلن نوشته بود در حراج کریستیز به قیمت ۸۷۶ هزار دلار فروخته شد.

خانه حراج کریستیز روز پنجشنبه ۱۳ ژوئن اعلام کرد این نامه ها که بالغ بر ۵۰ عدد بوده اند با مبلغی بیش از پنج برابر برآورد اولیه به فروش رفته اند.

برای مثال یکی از نامه ها که پیش بینی می شد ۱۰ هزار دلار فروخته شود، به قیمت ۵۶ هزار دلار فروخته شد.

در این حراجی پنج روزه آنلاین، بالاترین شی فروخته شده مربوط به زنگ برنزی ایتالیایی بود که در خانه مشترک کوهن و ایلن قرار داشت. این زنگ که پیش بینی می شد ۱۲ هزار دلار فروخته شود به قیمت ۸۱ هزار دلار فروخته شد. 

ایلن که در سال ۱۹۶۰ اولین بار با کوهن ملاقات داشت، منبع الهام بسیاری از ترانه های این خواننده سرشناس کانادایی بود. از جمله این ترانه ها می توان به ترانه های «پرنده روی یک سیم»، «خدانگهدار ماریان» و «آهای، هیچ راهی برای گفتن خداحافظی نیست» اشاره کرد.

لئونارد کوهن و ماریان ایلن دوستی شان را تا پایان عمر ادامه دادند، آن دو در سال ۲۰۱۶ به فاصله چند ماه از هم از دنیا رفتند.

بخش عمده مکاتبات میان کوهن و ایلن توسط خانواده ایلن بین سال های ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۹ فروخته شده است.

درباره رابطه کوهن و ایلن فیلم مستندی نیز با عنوان «ماریان و لئونارد: واژه های عشق» روز ۲۶ جولای در انگلستان اکران می شود.

لئونارد کوهن سال ۱۹۳۴ در کانادا به دنیا آمد، او قبل از آنکه حرفه اش را در زمینه موسیقی پی بگیرد،کارش را به عنوان شاعر و نویسنده آغاز کرده بود.

محمدامین شکاری

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است