امروز ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۴

دو دست‌خط دیده نشده از رسول ملاقلی‌پور رونمایی شد

فرهاد قائمیان دو یادداشت دیده نشده از زنده‌یاد رسول ملاقلی‌پور را در اختیار دبیرخانه شانزدهمین جشنواره بین‌المللی مقاومت قرار داد.

به گزارش خبرگزاری صبا به نقل از ستاد اطلاع‌رسانی شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، فرهاد قائمیان دو یادداشت از زنده‌یاد رسول ملاقلی‌پور کارگردان سینما از مجموعه شخصی یادگاری‌های سینمایی‌اش را در اختیار دبیرخانه شانزدهمین جشنواره بین‌المللی مقاومت قرار داد.

یکی از این یادداشت‌ها پس از پایان نگارش فیلمنامه «قارچ سمی» خطاب به قائمیان بازیگر نقش سلیمان در این فیلم نوشته شده و دیگری قبل از نمایش فیلم در جشنواره فجر درباره سلیمان (کاراکتر این فیلم) نوشته شده است.

قائمیان درباره این یادداشت گفت: من و آقای ملاقلی‌پور جدا از سینما و روابط کاری، رفاقت و صمیمت داشتیم. گاهی با هم کوه می‌رفتیم. زمان نگارش فیلمنامه «قارچ سمی» از ابتدا در جریان قصه و مضمون فیلمنامه بودم و ساعت‌ها با آقا رسول درباره شخصیت‌ها صحبت کردیم. «قارچ سمی» یکی از فیلم‌های خوب آقای ملاقلی‌پور است که ارزش‌های محتوایی و جنبه‌های بصری‌اش درک نشد. این فیلم در جشنواره فجر نادیده گرفته شد، موضوعی که برای من و آقا رسول تازگی نداشت، اما ناراحتمان کرد.

وی در پایان بیان کرد: یکی از روزهای قرارمان برای کوه رفتن، که پر از حرف و خنده و درد دل بود، آقا رسول با خودش فیلمنامه تمام شده «قارچ سمی» را آورد. ابتدای فیلمنامه روی آن نسخه، یادداشتی برایم نوشته بود که بسیار باارزش و به یادماندنی است. او نوشته بود: «به نام آفریدگار هستی. برای فرهاد. برای تو که ماه‌ها صبوری کردی با سلیمان و دومان. حالم خوب بود زنگ می‌زدم. حالم بد بود، زنگ می‌زدی. حال دادی در طول این مدتی که بدترین دوران زندگی‌ام را گذراندم. در بهترین لحظات سلیمان و دومان زندگی کردیم مثل هر دو آن‌ها. شیشه‌ها شکستیم مثل آن‌ها. اما بیش از هر زمان دیگری در این ماه‌ها شکستم اما کمک کردی تا خرده‌هایم از هم نپاشد. امیدوارم در زندگی به قله‌های کمال که مستحق آن هستی برسی و همیشه با معرفت بمانی.»

مراسم اهدای جایزه «نشان رسول» (یادمان زنده‌یاد رسول ملاقلی‌پور) که قرار بود اسفندماه سال گذشته برگزار شود به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد. این مراسم امسال همزمان با شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت شهریورماه برگزار و «نشان رسول» به هنرمند خلاق اهدا می‌شود.

شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت در دو زمان ۳۱ شهریور تا ۶ مهرماه مقارن با هفته دفاع مقدس در بخش‌های «مدافعان سلامت»، «جشنواره جشنواره‌ها» و انتخاب استانیِ بخش «فیلمسازان بسیجی» و یکم تا هفتم آذرماه همزمان با هفته بسیج در بخش‌های «سینمای ایران و جهان»، «سیدالشهدای مقاومت»، «روایت قلم»، «نقد و پژوهش تحلیل» و انتخاب برگزیدگان ملی «فیلمسازان بسیجی» به دبیری مهدی عظیمی‌میرآبادی به همت انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


  جدول فروش فیلم ها

  عنوان
  فروش (تومان)
  • شنای پروانه
   23,454,151,94
  • خوب، بد، جلف 2
   13,373,226,42
  • زن ها فرشته اند 2
   2,641,134,42
  • چهل و هفت
   71,712,05
  • جهان با من برقص
   455,523,65
  • عطر داغ
   264,580,30
  • یادم تو رو فراموش
   204,514,52
  • یلدا
   107,727,49