امروز ۲۳ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۱۷

تشریح جزییات داوری آثار جشنواره موسیقی جوان/ تعداد شرکت‌کنندگان افزایش یافت

دبیر چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان درباره نحوه داوری و انتخاب هیات‌های داوران در این دوره از جشنواره توضیحاتی را ارایه داد.

به گزارش خبرگزاری صبا به نقل از روابط عمومی چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان، هومان اسعدی دبیر چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان درباره نحوه داوری آثار شرکت‌کنندگان این دوره گفت: مکانیزم داوری جشنواره امسال در مرحله اول تقریبا شبیه روال سال‌های گذشته است. اگرچه آثار به‌صورت ویدیویی به جشنواره ارسال شده اما ستاد جشنواره پس از احراز هویتِ ارسال‌کنندگان، فقط فایل‌های صوتی را برای داوران پخش می‌کند. تمامی فرم‌های امتیازدهی به‌صورت بی‌نام و کُدگذاری‌شده است. در نهایت، هر کدام از داوران به‌طور انفرادی امتیاز می‌دهند و دبیرخانه جشنواره میانگین نمرات را محاسبه و نتیجه نهایی را اعلام می‌کند. البته داوران پس از این‌که میانگین گرفته شد، اسامی منتخبان را رویت و صورت جلسه را تایید و امضا می‌کنند اما در طی روند داوری از اسامی اطلاعی ندارند و تصاویر شرکت‌کنندگان را نیز نمی‌بینند.

وی در پاسخ به این پرسش که اگر شرکت‌کننده‌ای برای مرحله دوم پذیرفته نشود آیا امکان ارسال درخواست تجدید نظر دارد یا خیر؟ بیان کرد: تمامی آثار به دقت بررسی شده است و مشکلی هم در فیلم‌های ارسالی وجود ندارد. داوری‌ها به‌ صورت کاملا محرمانه و گمنام صورت گرفته و در مرحله میانگین‌‌گیری نیز دقت کافی اعمال شده است. به‌همین دلیل نتایج تغییر نمی‌کند و نتایجی که اعلام می‌شود برآیند نظر هیات داوران و قطعی است.

دبیر چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان درباره انتخاب داوران جشنواره از مکاتب و سبک‌های مختلف برای داوری دقیق‌تر توضیح داد: سیاست اصلی جشنواره در این چند دوره این بوده است که داوری‌ها به‌تدریج تخصصی‌تر شود و به تبع آن، نمایندگان مکاتب و سبک‌های مختلف در جشنواره حضور داشته باشند. تا حد امکان سعی کرده‌ایم این موضوع در همه بخش‌ها رعایت شود. در بخش موسیقی نواحی هم همین‌ گونه است. مثلا اگر در منطقه‌ای دو سبک اصلی وجود دارد، سعی کرده‌ایم نمایندگانی از آن مکاتب و سبک‌های مربوطه در جشنواره حضور داشته باشند. در زمینه موسیقی کلاسیک و موسیقی دستگاهی نیز تا حد امکان همین‌ کار را انجام داده‌ایم. تقریبا در تمامی موارد سعی بر این بوده است که تنوع سبک‌شناختی در نظر گرفته شود.

اسعدی درباره استقبال شرکت‌کنندگان از جشنواره چهاردهم اظهار کرد: تعداد شرکت‌کنندگان امسال از تمام دوره‌های قبل بیشتر بوده است. مثلا در دوره دوازدهم حدود ۱۶۰۰ متقاضی وجود داشت و در سیزدهمین دوره حدود ۲۱۰۰ نفر شرکت کرده بودند؛ در حالی‌که امسال در حدود ۲۴۰۰ نفر شرکت کرده‌اند که ۵۰ درصد آن‌ها در شاخه موسیقی دستگاهی، ۱۵ درصد در بخش موسیقی کلاسیک و ۳۵ درصد نیز در بخش موسیقی نواحی درخواست داده‌اند. لذا با وجود شیوع ویروس کرونا، امسال استقبال خوبی از جشنواره شده است.

وی در پایان گفت: از تمامی هنرمندانی که در جشنواره شرکت کرده‌اند، تشکر می‌کنم و برای‌ آن‌ها آرزوی سلامتی و موفقیت دارم. همچنین از اعضای ستاد جشنواره، مدیریت امور اجرایی و نیز استادانی که در این ایام همراه ما بوده‌اند، تشکر می‌کنم. امیدوارم مرحله نهایی هم با تدابیری که اندیشیده شده است که احتمالا به صورت مجازی برگزار شود، به‌خوبی پیش برود.

مرحله اول داوری چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی جوان با دبیری هومان اسعدی توسط انجمن موسیقی ایران با حمایت دفتر موسیقی، معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در حال برگزاری است.

انتهای پیام/

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است


  جدول فروش فیلم ها

  عنوان
  فروش (تومان)
  • مطرب
   ۳۸٬۵۴۳٬۸۹۱٬۰۰۰
  • چشم و گوش بسته
   ۱۲٬۸۳۴٬۱۱۵٬۰۰۰
  • بی وزنی
   ۳۱٬۵۵۲٬۰۰۰
  • نرگس مست
   ۳۶٬۶۲۲٬۰۰۰
  • دوئت
   ۶۸٬۷۰۷٬۰۰۰
  • عطر داغ
   ۹٬۱۳۸٬۰۰۰
  • امیر
   ۱۳۰٬۹۶۴٬۰۰۰
  • جهان با من برقص
   ۶٬۷۴۸٬۶۳۶٬۰۰۰
  • خوب، بد، جلف 2
   ۱٬۴۷۶٬۲۶۴٬۰۰۰
  • چهل و هفت
   ۵٬۱۱۱٬۰۰۰
  • سونامی
   ۳۶۵٬۵۴۴٬۰۰۰
  • آشفته گی
   ۵۹۵٬۴۵۶٬۰۰۰